Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Setkání v Ležákách

Němci ve vypálené osadě Ležáky. Ne, to není začátek nějakého dokumentu o tragédii, která se udála 24. června 1942, nýbrž skutečnost v pátek 12. dubna 2013. Po více než sedmdesáti letech se tak na místě, kde se udál jeden z největších zločinů proti lidskosti na českém území, sešli zástupci tehdy zúčastněných národů, kteří jsou druhou světovou válkou už téměř nedotčeni. Stalo se tak při příležitosti výměnného pobytu mezi německým gymnáziem Marianum v Buxheimu a českým Gymnáziem Dašická 1083 v Pardubicích.

Prohlídku Ležáků zahájila beseda s paní Evou Liškovou, která se svojí matkou a sestrou přežila pobyt v ghettu Terezín a následně i pobyt v Osvětimi. Besedou provázel a do němčiny překládal PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., vědecký pracovník Historického ústavu Akademie věd ČR. Určitě každého z nás překvapilo, s jakým nadhledem paní Lišková dokázala o svém nelehkém osudu vyprávět.

Po besedě jsme měli možnost projít kolem pomníků představujících jednotlivé vypálené domy. Nejeden z nás si při chůzi představoval poklidný život zde, násilné vpadnutí nacistických vojáků do jednotlivých domů a následné vypálení celé osady. Nejednomu z nás se zatajil dech nad zmínkou o šestnáctileté Heleně Skalické a sedmnáctileté Růženě Tomkové, které byly popravené na pardubickém Zámečku spolu s dalšími jednatřiceti obyvateli Ležáků v den vypálení celé osady. Nejeden z nás začal přemýšlet o tom, co musely tyto dvě dívky v našem věku prožívat v posledních chvílích svého života.

Myslím si, že je správné si takové momenty naší historie neustále připomínat. Ať už jsme německé, české nebo úplně jiné národnosti. Neustálým připomínáním těchto událostí z minulosti totiž bojujeme proti jejich opakování se v budoucnosti.

 

Eva Šmejkalová, 2. F

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.