Úřední hodiny sekretariátu během letních prázdnin více
MENU více

Pěvecký sbor naší školy na festivalu

Publikováno: 12. 5. 2013

V sobotu 11. května 2013 pěvecký sbor gymnázia vzorně reprezentoval naši školu na 2. ročníku festivalu dětského sborového zpěvu v Cholticích. Přestože jsme už od sobotního rána překonávali jednu překážku za druhou, odhodlání korunovat celou akci úspěchem nás neopouštělo.

Vše začalo před desátou hodinou dopolední na pardubickém hlavním nádraží, kde jsme zjistili, že vlak do Přelouče má 20 minut zpoždění. Transportní lapálii ale iniciativně a bleskurychle vyřešil Honzík Hrubeš, který s přednostou stanice vyjednal, že přípoj v Přelouči do Choltic na naši nepočetnou skupinku počká. Obloha byla čím dál temnější, ale přesto se podařilo ještě zasucha doběhnout asi 2 kilometry  z choltické železniční stanice do zámku. Ve společenské obuvi a slavnostním oblečení to byl vskutku heroický výkon.

Ve dvanáct hodin jsme s napětím očekávali, zda na místo určení dorazí i ti z nás, kteří zvolili dopravu individuální. A i když vůle bývá často silnější, ve dvou případech zvítězila nemoc. Po sečtení ztrát jsme tedy začali improvizovat a dle okamžité potřeby přeskupovat počty zpěváků v jednotlivých hlasech. Abychom nebyli v posledních přípravách na náš  výkon nikým rušeni, přesunuli jsme se do dolní části choltického parku, kde v romantickém prostředí u jezírka proběhla poslední zkouška před vystoupením. Jedinými, ovšem o to hlasitějšími posluchači nám byly divoké kachny, které si to rázovaly do rytmu jazzových kánonů. Srdnatě jsme překonali všechny intonační obtíže, díky mobilní aplikaci Tezerky Voženílkové jsme dokonce mohli odchytnout i komorní á.

Ale už se blíží 14. hodina a s ní zvuková zkouška a následný koncert. Ten se měl původně konat na nádvoří, ale krátce před začátkem se rozpršelo tak silně, že nebylo vidět na krok. Nevadí, pořadatelé mají v záloze náhradní řešení. Kaple sv. Romedia choltického zámku svou akustikou stoprocentně podtrhla intonační a rytmickou suverenitu, kterou naši zpěváci prokázali, takže nejenom zkouška, ale především první festivalové vystoupení, při kterém jsme zazpívali skladby W. A. Mozarta, Uli Führeho a několik lidovek v originálním aranžmá, dopadlou na výbornou. Aplaus po prvním vystoupení trval déle, než jsme očekávali. V jeho průběhu nám pořadatelé předali drobné dárky. Po nás předstoupil před diváky dětský pěvecký sbor Rozmarýnek z Havířova, Myšáci z Řečan nad Labem, Pramínek z Pardubic a Zvoneček z Chrasti.

Až do půl páté jsme mohli nabírat síly k druhému vystoupení v rámci galakoncertu. Někteří čas vyplnili návštěvou místního muzea, zhlédnutím divadelního představení loutkového divadla pana Junga, anebo doplňovali kalorie v Zámecké restauraci. Sbormistři všech účinkujících sborů se mezitím sešli v obřadní síni choltického zámku se starostou městyse při přípitku.

Krátce po půl páté nastupujeme před obecenstvo v zámecké kapli podruhé, tentokrát se čtyřhlasou úpravou známé Yesterday. Velký obdiv patří především Elišce Popové a Honzovi Hrubešovi, kteří v dokonalém provedení vystřihli v této skladbě sólo. Nekonečný potlesk diváků byl poděkováním za úsilí a píli, kterou účinkující věnovali přípravě. Poté následovaly další skladby ostatních sborů. Součástí festivalového programu byl i společný zpěv povinné písně Fridolínka. Tu si s chutí zazpívaly nejen všechny děti, ale přidali se i sbormistři a publikum.

Po páté hodině uzavřela celý festivalový maraton moderátorka poděkováním organizátorům i účinkujícím. I pro nás náročný den končil. A abychom nemuseli absolvovat zpáteční  výšlap za Choltice na nádraží, nabídli rodiče, kteří náš sbor přijeli z Pardubic ve velmi početném zastoupení podpořit, zavézt několik z nás zpět domů auty. Za toto jim patří velký dík.

V prvním hlase excelovala Radka Dvořáková (2.F), Eliška Popová (5.A) a Nikola Pozdníková (2. A), početně štíhlý druhý hlas  skvěle  zvládla Anežka Sychrová (2.H) a Katka Smítalová (2.F), s třetím hlasem si bezkonkurenčně poradily Terezka Voženílková (5.A), Petra Jirásková (5.A) a Dora Zástěrová 🙂 (5.A), čtvrtý hlas suverénně zazpíval Lukáš Nejezchleb (1.B), Dan Barek (2.A) a Honza Hrubeš (7.B)

Všem zpěvákům úpřímně děkuji za jejich výkony a vzornou reprezentaci naší školy.

Ivana Hrdinková

více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.