Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Příběh “Jménem Čech”

Ve dnech 17. a 18. června se uskutečnilo v Langhans – Centru Člověka v tísni závěrečné setkání týmů, které se zapojily do projektu Příběhy bezpráví – z místa, kde žijeme.  V jeho rámci pátral po osudech pamětníků komunistické perzekuce také tým složený z našich studentů  – Martina Sýkory (3.H), Nikoly Voráčové (6.A) a Jana Kaplana (7.A).

Velmi zdařile zpracovali příběh pana Josefa Čecha z Pardubic (*1930), který byl v roce  1951 odsouzen za pomoc politickým vězňům v Jáchymovských uranových dolech k trestu odnětí svobody v trvání patnácti let. Ve věznicích a uranových dolech strávil přes devět let. V roce 1962 byl znova odsouzen za pobuřování – poslouchal vysílání Rádia Svobodná Evropa. Komunistům se nikdy nepodřídil.

Pan Čech neměl možnost studovat, ale přesto je velmi sečtělý, výborně zná české i světové dějiny, zajímá se o to, co se ve společnosti děje.  Setkání s ním jsou vzácnou příležitostí mluvit se statečným a nesmírně vstřícným člověkem “Jménem Čech”.  Práce na projektu byla byla pro studenty nesmírně zajímavá, poučná a obohacující.  V jejím rámci bádali v Národním archivu v Praze, zúčastnili se workshopu o moderních dějinách, část týmu absolvovala s panem Čechem umělecké focení pro pokračování výstavy o hrdinech 3. odboje.

Tým bude příběh pana Čecha prezentovat rovněž 27. 6. v Praze na Tylově náměstí v rámci akce Proti ztrátě paměti, kterou pořádá nadace Člověk v tísni ke Dni obětí komunistického režimu a 63. výročí popravy doktorky Milady Horákové.

Alena Vomlelová

související text: https://www.gypce.cz/2013/06/13/proti-ztrate-pameti/

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.