Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Na „hudebku“ do Švédska

Švédsko hudební výchova 2014

Na „hudebku“ do Švédska během letních prázdnin se spolu se skupinou mladých muzikantů „ŠMIDLÁTKA“ vydalo i sedm studentů našeho gymnázia.

Zcela náhodné setkání s naším bývalým studentem Tomášem Mozgou, žijícím v současné době v Uppsale, nás nasměrovalo na hudebně aktivní město Umea a jeho hudební školu s gymnáziem, která pořádala v letošním roce mimořádné letní aktivity. Jednak expedici dospělých muzikantů z celého světa (pod názvem ETNO HISTERIA UMEUROPA CARAVAN), kteří sestavili multikulturní a multižánrový program, se kterým se po krátké přípravě v Čechách vydali autobusem přes Polsko, Litvu a další severské státy až do letošního EVROPSKÉHO MĚSTA KULTURY – UMEA a cestou měli mnoho koncertů. V cíli se pak setkali s dalšími účastníky, dětmi a mládeží, pro které se společné muzicírování stalo velkým zážitkem a hlavně inspirací.

Účastníci jednotlivých zemí přivezli písně typické pro jejich národnost a na místě probíhala výuka ve skupinách s rodilými lektory. Následně už se pracovalo společně a vše vyvrcholilo na společném koncertě pro veřejnost v centru města.

Naše děti zaujaly lektory jednak připraveností skladeb, muzikálností, bezprostředností a znalostí not. Některé školy s notovým zápisem vůbec nepracují a učí se pouze náslechem.

Naše děti pro změnu překvapila plynulá angličtina všech účastníků, bez ohledu na věk a národnost. Konečně pochopily smysl tohoto vyučovacího předmětu ve škole. Ale všichni lektoři byli vlídní a komunikovali tak, aby i ti nejmladší pochopili, co se od nich žádá. Později už se rozvinula debata i mezi dětmi samotnými, ti starší si začali samotnou konverzaci (obzvláště s opačným pohlavím) užívat a pomoc dospělých vůbec nepotřebovali.

Ačkoli víme o investicích Švédska do školství, stejně nás všechny překvapila neskutečně vysoká úroveň a kvalitní vybavenost školy i jejího zázemí. Investice do umění jsme měli možnost vidět i na předpremiéře opery ELEKTRA od Richarda Strausse, která se konala na dosud největší evropské přírodní scéně se spoustou extravagantních a efektních prvků, kdy hlavní postavy zastupovaly 12 metrů vysoké loutky, se kterými manipulovaly jeřáby.

Nadchla nás celková atmosféra akce, která přinesla potěšení z interpretace bez obvyklého stresu. Nadchli nás Švédové, nikoli chladní, ale naopak vstřícní a  velmi hudebně a tanečně zdatní a nadchla nás i krása švédské přírody.

Zuzana Kmoníčková

související: FB stránky festivalu… | Kabinet estetická výchova

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.