Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Internatioal Physics Masterclasses poprvé na naší škole

Cílem International Masterclasses, který letos probíhá pod hlavičkou CERN již po jedenácté, je populárně-naučnou formou přiblížit studentům základy částicové fyziky. Středoškoláci se během přednášek dozvědí, co je a jak funguje CERN a také potřebné základy částicové fyziky pro samostatnou práci na počítačích.  Poté mají možnost ověřit si získané znalosti na reálných datech. V počítačové učebně dostanou studenti k dispozici data získaná z experimentu LHC v CERN a s využitím speciálního softwaru je pak vyhodnocují s cílem najít stopy bosonu Z, případně Higsova bozonu, či jiných částic.

Zájem studentů naší školy nás potěšil, protože byl větší než byla možná kapacita. Vybraných 32 studentů vyhodnocovalo na 16 počítačích 800 srážek protonů na LHC, které nám poskytl CERN. Pod vedením lektorů z MFF UK Valenty, Pleskota a Scheiricha řešili potvrzení bozonu Z, za což byla v roce 1983 udělena Nobelova cena. Společné výsledky ze všech počítačů jsme složili do jediného grafu, který se měl prezentovat na videokonferenci s vědci z CERN.

Zpracování dat nebylo úplně jednoduché a vůbec nebylo jisté, zda budeme úspěšní. Výsledek byl ale nadmíru vydařený. V histogramu hmotnosti byl jednoznačně potvrzen bozon Z, ale kromě něj ještě další částice.

Závěrečné videokonference se zúčastnilo 5 středních škol z Evropy, které se ten den do projektu zapojily. Byly z Německa – Heidelberg, Itálie – Neapol, Řecka – Atény, Portugalska – Braganca. Studenti tak měli možnost vyzkoušet si odbornou angličtinu.

Celou akci popsala Katka ve svém článku.

V. Vícha

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.