Harmonogram školního roku více
MENU více

Internatioal Physics Masterclasses poprvé na naší škole

Publikováno: 26. 2. 2015

Cílem International Masterclasses, který letos probíhá pod hlavičkou CERN již po jedenácté, je populárně-naučnou formou přiblížit studentům základy částicové fyziky. Středoškoláci se během přednášek dozvědí, co je a jak funguje CERN a také potřebné základy částicové fyziky pro samostatnou práci na počítačích.  Poté mají možnost ověřit si získané znalosti na reálných datech. V počítačové učebně dostanou studenti k dispozici data získaná z experimentu LHC v CERN a s využitím speciálního softwaru je pak vyhodnocují s cílem najít stopy bosonu Z, případně Higsova bozonu, či jiných částic.

Zájem studentů naší školy nás potěšil, protože byl větší než byla možná kapacita. Vybraných 32 studentů vyhodnocovalo na 16 počítačích 800 srážek protonů na LHC, které nám poskytl CERN. Pod vedením lektorů z MFF UK Valenty, Pleskota a Scheiricha řešili potvrzení bozonu Z, za což byla v roce 1983 udělena Nobelova cena. Společné výsledky ze všech počítačů jsme složili do jediného grafu, který se měl prezentovat na videokonferenci s vědci z CERN.

Zpracování dat nebylo úplně jednoduché a vůbec nebylo jisté, zda budeme úspěšní. Výsledek byl ale nadmíru vydařený. V histogramu hmotnosti byl jednoznačně potvrzen bozon Z, ale kromě něj ještě další částice.

Závěrečné videokonference se zúčastnilo 5 středních škol z Evropy, které se ten den do projektu zapojily. Byly z Německa – Heidelberg, Itálie – Neapol, Řecka – Atény, Portugalska – Braganca. Studenti tak měli možnost vyzkoušet si odbornou angličtinu.

Celou akci popsala Katka ve svém článku.

V. Vícha

více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.