Harmonogram školního roku více
MENU více

Reportáž ze zájezdu do Velké Británie

Publikováno: 5. 12. 2015

Přímo ze zájezdu do Velké Británie posílají jeho účastníci prostřednictvím Facebooku průběžně aktualizovanou reportáž:

foto: Matyáš Bayer, Kristýna Benešová, Karolína Borská, Natálie Habichová, Daniel Pastera, Jan Pokorný

V pátek 4. prosince 2015 jsme se probudili do krásného počasí! Slunce svítilo, obloha byla jako vymetená. Ráno jsme v rodinách naposledy posnídali, rozloučili se, sbalili všechny své věci a rozjeli se na „meeting point“, kde byl v tento den neobvykle sraz již v 7:15. Po mírných problémech s dopravou na místo některých účastníků jsme se vydali poznávat krásy Londýna přímo v jeho centru.

Šli jsme pěší procházkou v oblasti Westminsteru. Viděli jsme London Eye, někteří zájemci si zaplatili vstup a na kole se projeli. Ostatní měli hodinový rozchod pro nákup různých suvenýrů, či focení nádherného panorámatu Big Benu s Temží.

Dále jsme se vydali trasou přes Westminster bridge k Big Benu, a čekali, až na hodinách odbije 12 hodin. Vyfotili jsme a poslechli krátký výklad o Westminster Abbey, kde jsou pochování téměř všichni angličtí panovníci a významné osobnosti až do roku 1760, a kde se konají také křtiny příslušníků královské rodiny. Prošli jsme Parliament Square a ulici Whitehall, a na malý okamžik jsme se zastavili v Downing Street, kde úřaduje a bydlí ministerský předseda Velké Británie.

Poté se někteří jedinci v Horse Guards vyfotili u stráží s koňmi a po malé chvíli chůze jsme se ocitli u Buckinghamského paláce, kde bydlí královská rodina. Viděli jsme zde sochu královny Victorie, která jako první obývala pokoje paláce.

Prošli jsme Trafalgar Square, na kterém se nachází sloup na vzpomínku vítězství admirála Nelsona nad Španěly v bitvě u Trafalgaru. Poté jsme se vydali přes Covent Garden, což býval ovocný a zeleninový trh, dnes se zde nachází spousta obchůdků, tržnice a je to oblíbené místo mladých úmělců-kouzelníků, pouličních akrobatů a hudebníků, kteří baví chodce.

Přes náměstí Piccadilly Circus, které je jedno z nejnavštěvovanější v Londýně a večer je typické svými světelnými reklamami jsme prošli do čínské čtvrti.

Potom jsme se již vydali směrem k Oxford street, asi nejznámější nakupovací třídě v Londýně. Zde se všichni vydali vstříc obchodům, aby si nakoupili potraviny na cestu, oblečení a v neposlední řadě také vánoční dárky pro svou rodinu a kamarády.

Po dvou a půl hodině nakupování jsme se metrem přemístili do Greenwich, kde na nás čekal autobus. Sice většina z nás odjet nechtěla, ale neměli jsme jinou volbu. Nastoupili jsme a odjeli do Doveru, nalodili se na trajekt a poté jsme již křižovali dálnice Belgie a Německa až do České republiky, kam jsme dorazili kolem jedné odpoledne. Kolem půl páté jsme dorazili před gymnázium, kde na nás čekali rodiče.

Myslím, že můžu mluvit za všechny, když řeknu, že zájezd jsme si opravdu užili. Poznali jsme mnohé krásy Londýna, zlepšili si své jazykové dovednosti v jazykové škole a rodinách a v neposlední řadé také upevnili vzájemné vztahy mezi sebou ve třídách.

Chci také moc poděkovat paním profesorkám Ivetě Motyčkové a Haně Šimkové, které s námi celý týden strávili a starali se o nás. Podle jejich slov si celý týden také s námi moc užili.

Z Pardubic, Jan Pokorný 6.B

Ve čtvrtek jsme se probudili do oblačného rána. Čekal nás poslední den výuky angličtiny s rodilými mluvčími. Ve třech hodinách jsme si popovídali o našem výletu předchozí den, zahráli si vědomostní hru, poslouchali „pohádku“ v angličtině, kterou jsme poté měli vlastními slovy shrnout a mnoho dalšího. Poslední den „trochu jiné výuky angličtiny“ jsme si užili plnými doušky a na konci jsme dostali certifikát o absolvování kurzu, který můžeme využít ve svém životopisu.

Odpoledne jsme se rozjeli poznávat krásy přepychového paláce Hampton Court. Ten původně patřil kardinálu Wolsey a později, když byl kardinál uvězněn jako velezrádce, jej převzal do vlastnictví král Jindřich VIII. a žil zde postupně se svými manželkami. Palác jsme si prohlédli včetně přilehlých zahrad, poté jsme odjeli na nedalekou nákupní třídu. Někteří jedinci nakupovali, ostatní nasávali vánoční atmosféru.

Poté jsme se opět rozjeli za svými hostitelskými rodinami, abychom u nich strávili poslední noc před našim odjezdem.

Z Londýna, Jan Pokorný 6.B

V úterý jsme se probudili do zamračeného rána. Dostali jsme v rodinách chutné snídaně a vyrazili autem na “meeting point.” Zde na nás čekal pan průvodce a paní učitelky a přesunuli jsme se k místnímu business centru, kde nás čekala výuka angličtiny. Tři hodiny jsme se věnovali konverzaci s rodilými mluvčími, zahráli si jazykové hry a ještě jsme třeba zkusili psát pohled. Tato výuka nám  připadá velmi užitečná pro zlepšení našich jazykových a konverzačních schopností.

V poledne jsme se přesunuli k autobusu a odjeli směrem do centra města. Většina z nás včetně mě navštívila Nature National history museum, kde jsme si rozšířili své obzory v přírodních vědách (např. o lidském těle, zemětřesení, sopečné činnosti apod.). Také jsme si vyzkoušeli, jaké je to nakupovat v obchodě v momentě, kdy udeří zemětřesení. Mnoho z nás stihlo také navštívit nedaleké Science museum, kde jsme měli možnost vidět spousty exponátů z oblasti vědy a techniky a díky interaktivním prvkům jim také snadno přijít na kloub. Poté jsme se opět rozjeli do našich hostitelských rodin, naplnili své pupky a ulehli do našich postýlek.

Ve středu nás přivítala oblačná obloha, snad poprvé jsme viděli v Británii slunce. Opět jsme se sešli v 8 hod na meeting point a šli na výuku angličtiny. I dnešní výuka s naší rodilou mluvčí byla velmi přínosná. Konverzovali jsme o našich zážitcích z předchozího dne, povídali si o našich rodinách a ve dvojicích si připravili povídaní na zadaná témata (např. žití na venkově nebo ve městě, kouřeni na veřejných městech, štěstí si za peníze nekoupíš, nelegální držení zbraní apod.). Po přednesu celá skupina vedla vášnivou diskuzi na tato témata.

Po obědě jsme jeli na výlet do Oxfordu. Prošli jsme některé budovy místní univerzity, viděli jsme mimo jiné i jídelnu, kde se natáčel Harry Potter a kterou studenti stále využívají. Mohli jsme si v obchodě se suvenýry koupit něco na památku navštíveni univerzity. Samozřejmě jsme se dozvěděli několik zajímavých informací nejen z historie univerzity. Poté jsme zamířili do centra Oxfordu, kde většina z nás namířila za nákupy do Primarku, prošli jsme hlavní nákupní třidu a s kelímkem lahodné kávy ze Starbucks jsme cestou k autobusu nasávali příjemnou anglickou předvánoční atmosféru vyzdobených a krásně osvícených malebných uliček Oxfordu. Nyní jsme na cestě za našimi rodinami a těšíme se na další den plný nezapomenutelných zážitků.

Z Oxfordu a Londýna Jan Pokorný 6.B

V neděli 29. listopadu 2015 se 13 studentů ze 6.B doplněno o několik studentů ze 2.H, 2.F a jednu studentku ze 6.A vydalo na jazykově poznávací zájezd do britské metropole – Londýna.

Náš cíl byl jasný: projít Londýn skrz naskrz a zlepšit si své konverzační schopnosti nejen v jazykové škole, kde nás čekala třídenní dopolední výuka. Nyní je v plném proudu třetí den našeho zájezdu a my jsme se rozhodli vás všechny informovat o průběhu našeho zájezdu. Našimi průvodci po celou dobu zájezdu jsou paní učitelky Iveta Motyčková a Hana Šimková.

V neděli jsme se probudili do deštivého rána. To nám ale náladu vůbec nezkazilo. Doma jsme si dobalili poslední věci a postupně s dobrou náladou se začali setkávat před budovou gymnázia. Tam nás očekávaly paní učitelky. O půl desáté jsme byli všichni, a tak jsme mohli vyrazit na náročnou cestu, na jejímž konci nás ale čekal týden plný poznávání krás Londýna a dobré nálady.

Cesta ubíhala rychle, zastavili jsme na benzínce za Prahou a poté na Rozvadově, kde se drtivá většina z nás občerstvila u McDonald’s. Poté jsme se již vydali na opravdové dálnice napříč Německem a Belgií. Během cesty moje třída vzpomínala společně s naší paní učitelkou Motyčkovou na uplynulé roky působení naší třídy na gymnáziu a hodně jsme se u toho nasmáli. Poslouchali jsme také písničky a zhlédli několik filmů. Poté nám paní učitelka přišla vyprávět pohádku na dobrou noc a my začali čerpat sily na den v Londýně, který nás čekal.

Okolo druhé hodiny ranní jsme již byli ve francouzském městě Calais. Zde jsme prošli pasovou kontrolou a čekali na trajekt. Po dvou hodinách jsme se dostali na palubu trajektu a vydali se na rozbouřené vody kanálu La Manche.

Okolo osmé hodiny ranní jsme dorazili do Londýna! Prošli jsme parkem k observatoři Greenwich, bylo nám ukázáno místo, kudy oficiálně i neoficiálně prochází nultý poledník, poté jsme se vydali na loď, která nás po Temži odvezla až ke slavné pevnosti Tower of London a mostu Tower Bridge. Před prohlídkou jsme někteří ochutnali fish and chips. V Toweru byl náš největší zážitek určitě spatření korunovačních klenotů. Po prohlídce jsme prošli ještě kolem několika zajímavých míst. Viděli jsme London Bridge nebo Shakespearovo divadlo.

Navštívili jsme i místní vánoční trhy, paní Motyčková vzala “své milé děti” ze 6.B na koníky a pomalu jsme se blížili ke katedrále sv. Pavla. Zde jsme čekali na autobus, který nás odvezl na meeting point, kde na nás čekaly naše hostitelské rodiny. Pan průvodce postupně vyvolával čtveřice lidí, které postupně odcházely z autobusu ven, kde na ně čekaly jejich rodiny.

V rodinách jsme předali naše dárky, dostali moc dobré večeře (např. špagety, lasagne, pizzu s hranolky apod.), vykonali potřebnou hygienu a ulehli do postelí, abychom načerpali energii na další den.

Z Londýna Jan Pokorný 6.B

Kategorie:

Ze života školy
více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.