Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Příběhy 20. století vznikají i na našem gymnáziu – přesvědčte se sami

V rámci dějepisu je možné bádat, pátrat a zaznamenávat příběhy pamětníků, kteří žijí v naší blízkosti a kterým zásadním způsobem do života zasáhly události 20. století, zvláště doba komunistické totality. Zaznamenané vzpomínky jsou součástí rozsáhlého projektu nazvaného Paměť národa, jehož garantem je nezisková organizace Post Bellum.

Ta každoročně vyhlašuje soutěž pro žáky základních a středních škol, ale i pro ostatní zájemce o historii, Příběhy 20. století. Této soutěže se v letošním ročníku zúčastnily také studentky našeho gymnázia Lucie Bachurová z 3.F a Adéla Macháčková ze 6.A.

Lucie Bachurová zaznamenala vzpomínky své babičky, která byla v roce 1952 se svou rodinou násilně vystěhovaná z domova na západním Slovensku do Čech v rámci politiky, kterou komunisté ničili samostatně hospodařící rolníky. Její otec byl nespravedlivě odsouzen a strávil tři roky ve vězení, ona pak nemohla studovat ani na střední škole, ačkoli se výborně učila. Na příběhu paní Agáty Bachurové se podílela také Pavla Bachurová ze 4.H, sestra Lucie, letošní maturantka. Příběh je v sekci studenti 16 – 18 let pod názvem Jak se zbavit nepohodlných lidí „zákonnými prostředky“.

Adéla Macháčková, členka úspěšného týmu v Dějepisné soutěži gymnázií, zpracovala vzpomínky signatáře Charty77 pana Františka Rudla. Strhující vyprávění zahrnuje nejen tristní a bohužel v současnosti bagatelizovanou dobu normalizace, ale také to, jak komunisté šikanovali rodiny potomků příslušníků Československých legií a sudetských Němců. Příběh je rovněž v sekci studenti 16 – 18 let, nese název Rebel s baseballovou pálkou.

Domnívám se, že práce obou studentek si zaslouží naše ocenění i podporu, kterou můžete vyjádřit hlasováním v Ceně veřejnosti, probíhá do 18. května 2017. Odborná porota složená z historiků vyhlásí výsledky soutěže 25. května 2017 na slavnostním zakončení letošních Příběhů 20. století v Domě U Kamenného zvonu.

Alena Vomlelová

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.