Maturitní zkoušky více
MENU více

Stáž v JINR v Dubně

Publikováno: 2. 9. 2019

Joint Institute for Nuclear Research (JINR) je mezinárodní výzkumné centrum zabývající se jadernou fyzikou a dalšími fyzikálními obory. Ústav sídlí v ruské Dubně, sdružuje 18 zemí (včetně ČR) a zaměstnává asi 5500 lidí. Mimo jiné zde byly syntetizovány chemické prvky 113Nh, 114Fl, 115Mc, 116Lv a 118Og. O přípravě těchto prvků na urychlovačích byl studijní text právě skončeného ročníku Fyzikální olympiády pro kategorii A. Tento text vznikl za podpory ředitele ÚTEF ČVUT I. Štekla a ten také zařídil, že vítězové krajských kol a celostátního kola mohli v červenci 2019 letět na týdenní stáž do Dubny. Z naší školy se stáže zúčastnili studenti Lukáš NejezchlebMatěj Prokop za doprovodu Vladimíra Víchy, který je spoluautorem textu Hranice Mendělejevovy tabulky aneb jak produkovat a zkoumat stále těžší prvky.

Pro 17 olympioniků a šest středoškolských učitelů byl v Dubně připraven nabitý odborný program, ale také výlet do Moskvy nebo lodí po Volze. Vedle přednášek a exkurzí si také studenti vyzkoušeli měření mionů z kosmického záření a měření radioaktivity gama a alfa.

Pro mnohé největším zážitkem bylo, když při exkurzi do urychlovačové haly s nejmodernějším cyklotronem DC-280 přišel mezi studenty profesor Oganesjan. Tento pán je světovou legendou mezi vědci věnujícími se syntéze supertěžkých prvků. Jako ocenění jeho celoživotní práce je po něm nazván zatím nejtěžší prvek oganesson. Již několik chemických prvků  bylo pojmenováno po významných vědcích, ale pouze dva prvky po osobách aktuálně žijících. Při diskusi s J. Oganesjanem byste neuhodli, že mu je 86 let a že je stále vědeckým vedoucím Fljorovovy laboratoře jaderných reakcí.

Pobyt v Dubně byl zajímavý a poučný a studenti navíc dostali nabídku spolupráce s Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT, pokud budou studovat na vysoké škole v Praze. ÚTEF uvažuje o uspořádání podobné stáže pro ty nejúspěšnější řešitele FO v kategorii A ve školním roce 2019/2020. To je myslím dobrá motivace pro 61. ročník FO.

O stáži studentů vyšel v Dubně článek s rozhovory a fotografiemi.

Vladimír Vícha

Kategorie:

Ze života školy
více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.