Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Stáž v JINR v Dubně

Joint Institute for Nuclear Research (JINR) je mezinárodní výzkumné centrum zabývající se jadernou fyzikou a dalšími fyzikálními obory. Ústav sídlí v ruské Dubně, sdružuje 18 zemí (včetně ČR) a zaměstnává asi 5500 lidí. Mimo jiné zde byly syntetizovány chemické prvky 113Nh, 114Fl, 115Mc, 116Lv a 118Og. O přípravě těchto prvků na urychlovačích byl studijní text právě skončeného ročníku Fyzikální olympiády pro kategorii A. Tento text vznikl za podpory ředitele ÚTEF ČVUT I. Štekla a ten také zařídil, že vítězové krajských kol a celostátního kola mohli v červenci 2019 letět na týdenní stáž do Dubny. Z naší školy se stáže zúčastnili studenti Lukáš Nejezchleb a Matěj Prokop za doprovodu Vladimíra Víchy, který je spoluautorem textu Hranice Mendělejevovy tabulky aneb jak produkovat a zkoumat stále těžší prvky.

Pro 17 olympioniků a šest středoškolských učitelů byl v Dubně připraven nabitý odborný program, ale také výlet do Moskvy nebo lodí po Volze. Vedle přednášek a exkurzí si také studenti vyzkoušeli měření mionů z kosmického záření a měření radioaktivity gama a alfa.

Pro mnohé největším zážitkem bylo, když při exkurzi do urychlovačové haly s nejmodernějším cyklotronem DC-280 přišel mezi studenty profesor Oganesjan. Tento pán je světovou legendou mezi vědci věnujícími se syntéze supertěžkých prvků. Jako ocenění jeho celoživotní práce je po něm nazván zatím nejtěžší prvek oganesson. Již několik chemických prvků  bylo pojmenováno po významných vědcích, ale pouze dva prvky po osobách aktuálně žijících. Při diskusi s J. Oganesjanem byste neuhodli, že mu je 86 let a že je stále vědeckým vedoucím Fljorovovy laboratoře jaderných reakcí.

Pobyt v Dubně byl zajímavý a poučný a studenti navíc dostali nabídku spolupráce s Ústavem technické a experimentální fyziky ČVUT, pokud budou studovat na vysoké škole v Praze. ÚTEF uvažuje o uspořádání podobné stáže pro ty nejúspěšnější řešitele FO v kategorii A ve školním roce 2019/2020. To je myslím dobrá motivace pro 61. ročník FO.

O stáži studentů vyšel v Dubně článek s rozhovory a fotografiemi.

Vladimír Vícha

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.