Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Ostrůvek v chemickém moři

Již po jedenácté vypsala VŠCHT v Praze fotosoutěž s chemickou tématikou. Soutěž je rozdělena na dvě kategorie – pro lidi do 18 let a nad 18 let, a zúčastnit se mohou nejen studenti. Letos budou pouze dvě kola, při čemž do každého z nich může kdokoli přidat 3 fotografie. Do prvního kola jsem přihlásil tyto tři fotografie:

Ostrůvek v chemickém moři

Jedná se o Belousov-Zhabotinského oscilační reakci. Výchozími látkami jsou: kyselina malonová, bromičnan sodný, bromid draselný a indikátor Ferroin – [Fe(o-phen)3]SO4. Barevné “fleky” jsou způsobené barevnou změnou indikátoru v koncentračním gradientu bromičnanových aniontů, které oxidují Ferroin – ten je červený (Fe2+) nebo modrý (Fe3+). Reakce je oscilační a toto je pouze jeden ze vzniklých vzorů.

Převrácený barevný strom

Na fotografii je zachycena difuze barviva Eosinu Y ve vodě. Při ní vznikají tyto zajímavé obrazce, ve kterých si může každý představovat něco jiného – třeba převrácený strom. Důležité je také říct, že kádinka na fotce je osvícena UV světlem, které vyvolává fluorescenci Eosinu.

Zelený záblesk v baňce

Obvykle se tato reakce používá jako důkazová a tento konkrétní experiment jste mohli vidět na druhém dni otevřených dveří v roce 2019. Reakcí kyseliny borité a methanolu vznikají výpary trimethylesteru kyseliny borité, který zaplní baňku. Pro lepší hoření jsem ještě přidal kyslík a celé to se to následně zapálilo.

Pokud chcete vidět i mé další fotky, případně videa, navštivte mé album: https://photos.app.goo.gl/5GvUyPGKYB4eJqBz8

Nakonec už jen dvě fotografie toho, jak samotné focení první fotky v laboratoři vypadalo. Trochu improvizovaně jsem použil papírové čtvrtky bílé a černé barvy, ovšem I ty posloužily velmi dobře…

text a foto Jakub Ferenčík, 6. B

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.