Maturitní zkoušky více
MENU více

Tradiční soutěže netradičním způsobem

Publikováno: 22. 12. 2020

Už v minulých letech se studenti naší školy účastnili několika podzimních matematických a fyzikálních soutěží a letošní, trochu jiný, rok nebyl výjimkou. Na začátku školního roku to však vypadalo, že se soutěže konat nebudou, protože je MŠMT nevyhlásilo, což se v náš prospěch naštěstí změnilo. Bohužel všechny soutěže probíhaly pouze online formou, a tak byla samotná atmosféra o něco horší než v minulosti.

První letošní soutěží byl FYKOSí Fyzikální náboj, který probíhal v pátek 13. listopadu 2020. Z naší školy se zúčastnil jeden tým v kategorii Senior (SŠ a vyšší gymnázia) ve složení Antonín Rousek, Jakub Ferenčík, Kateřina Koberová, Petra Sankotová a Vojtěch Váňa (všichni 7. B), který se umístil na 14. místě.

Další, také fyzikální, soutěží bylo Fyziklání Online, kterého se v odpoledních a večerních hodinách 25. listopadu 2020 zúčastnilo přes 700 týmů z různých zemí světa. Z naší školy se přihlásily rovnou čtyři studentské týmy a jeden tým tvořený učiteli a absolventy gymnázia:

 • Hoekebe [75. místo, kategorie A] – Alan Matějka (4. F), Karel Mudruňka (8. B), Ondřej Štorek, Ondřej Herink, Štěpán Hortlík (7. A)
 • (J)elita z Dašáku [66. místo, kategorie B] – Antonín Rousek, Jakub Ferenčík, Kateřina Koberová, Petra Sankotová, Vojtěch Váňa (všichni 7.B)
 • …/-.-/..-/.–./../-./-.-/.- [107. místo, kategorie B]: Adam Novák, Daniela Trojanová, Ondřej Pipek (3.H), Jakub Ramašeuski, Matěj Mocek (7. B)
 • Family Reunion [14. místo, kategorie C]: Josef Lustig, Tomáš Nejezchleb (6. A), Pavel Provazník, Vít Brázda (2. F), Šimon Slánský (2. H)
 • Magic [28. místo, kategorie Open]: Anežka Doležalová (MFF UK), Kamil Mudruňka (FJFI ČVUT) Jan Koupil (DELTA – SŠIE), Pavel Kycl, Vladimír Vícha

Pokud se chcete podívat, s jakými úlohami účastníci bojovali, stáhněte si brožurku zadání a řešení úloh zde.

Zakončením tohoto kalendářního roku (alespoň v oblasti skupinových předmětových soutěží) pro nás byl Matematický náboj, u něhož jsme se poprvé mohli setkat společně ve třídách. Ten proběhl 11. prosince 2020 a soutěžily v něm 3 naše týmy:

 • Lukáš Vlasák, Ondřej Štorek, Štěpán Hortlík (8. A), Jan Richter (4. H), Matyáš Makarov (4. F) [12. místo, kategorie Senior]
 • Eliška Hlavatá (7. A), Jakub Ferenčík, Kateřina Koberová, Petra Sankotová, Vojtěch Váňa (7. B) [45. místo, kategorie Senior]
 • Vít Brázda, Pavel Provazník, Šimon Slánský, Anastasia Vasili, Josef Lustig [43. místo, kategorie Junior]

A opět, pokud jste zvědaví, jaké byly úlohy, najdete je i s řešeními zde.

I přes všechny komplikace jsme si soutěže užili, jak to jen šlo. Zjistili jsme, že řešit úlohy online je mnohem náročnější, než když sedíme poblíž sebe a máme možnost spolupracovat. Také jsme prověřili, zda se naše zkušenosti v průběhu distanční výuky nevypařily. Už se těšíme na další ročník, snad v běžné podobě…

Jakub Ferenčík, 7. B

více

 • Kontakt více
  • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
  • 530 03 Pardubice, Česká republika.
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.