Třídní knihy
- Za zápisy v třídní knize odpovídají vyučující a třídní profesor
- Třídní profesor:
- Na začátku roku u každého studenta vyznačí v poznámce na straně, kde je seznam studentů, skupiny jazyků a výchov (A1, N2, Ev, Eh, volitelné předměty apod.)
- Na začátku roku předepíše zkratky předmětů v kolonce „předmětu vyučuje“ (podle pořadí předmětů na vysvědčení)
- Do pátku předepíše zkratky předmětů podle rozvrhu pouze na následující týden, vyznačí všechny dělené hodiny (A1/A1, Iv/Iv, Fy/Ch apod.). Hodiny se zapisují bez vynechání řádku, pokud je v rozvrhu polední přestávka. Pravidelná 0. hodina se píše do kolonky 1. hodina a pak se pokračuje. Mimořádná 0. hodina se píše jako poslední (např. laboratorní práce na nižším gymnáziu).
- Nejdéle do středy vyhodnotí minulý týden. Zkontroluje, zda jsou zapsána témata všech vyučovacích hodin, podpis vyučujícího, sečte zameškané hodiny u každého studenta a všech studentů v týdnu. Tento součet zapíše na konec stránky. Pokud má omluvenky od všech studentů, kteří chyběli, a všechny hodiny jsou zapsané, podepíše stránku. Tím ručí za úplnost zápisů. Zameškané hodiny zapíše do počítače do programu Bakaláři – modul Třídní kniha. Na konci pololetí vytiskne přehled absence a nalepí jej do třídní knihy.
- V termínu určeném ředitelstvím školy uzavře absenci za příslušné pololetí.
- Týdny, ve kterých jsou prázdniny a kurzy, se s příslušným číslem týdne zapíší stejně jako týdny výukové.
- Žáci, kteří reprezentují školu nebo se účastní zájezdů pořádaných školou, jsou uvedeni v třídní knize, ale zameškané hodiny se jim nezapočítávají do celkového počtu zameškaných hodin (formálně označit závorkou). Stejná pravidla platí i pro žáky, kteří mají povolen ISP.
- Vyučující:
- Na začátku roku (v 1. vyučovací hodině) se podepíše v kolonce „předmětu vyučuje“, uvede datum. Toto platí i v průběhu roku, když dojde ve třídě ke změně vyučujícího
- Na začátku každé vyučovací hodiny zapíše téma hodiny, podepíše se a zapíše chybějící studenty. Pokud student během hodiny přijde, napíše k jeho jménu dobu příchodu.
- V suplovaných hodinách postupuje podle b)2) (skutečně probíraná látka) a do poznámky zapíše – Zkratka předmětu, „supl“, podpis.
- Ve třídách, kde se vyučuje podle ŠVP a probírá se látka, která patří do integrovaných předmětů Svět práce (SP) a Výchova ke zdraví (VZ), se do poznámek napíše zkratka SP nebo VZ.
- Při mimořádných hodinách – laboratorní práce – postupuje podle b)2), do poznámky zapíše „LP-č.“, podpis. Tyto hodiny musí být předem dohodnuty se zástupcem ředitelky.
- Záznam o studentech na pedagogické praxi se zapisuje do poznámek.
- Do poznámky zapíše zkratku MP vždy, pokud se píše v dané hodině malá písemná práce, velká písemná práce se zapisuje do kolonky Probrané učivo.
Katalogy a vedení evidence v počítači
- Na začátku školního roku do 16. 9. (1. ročníky do 30. 9.) provede aktualizaci u jednotlivých žáků podle § 28 odst. 2 školského zákona
- Školní matrika školy podle povahy její činnosti obsahuje tyto údaje o dítěti, žákovi nebo studentovi
- jméno a příjmení, rodné číslo, státní občanství a místo trvalého pobytu
- údaje o předchozím vzdělávání, včetně dosaženého stupně vzdělání
- obor, formu a délku vzdělávání, jde-li o střední a vyšší odbornou školu
- datum zahájení vzdělávání ve škole
- údaje o průběhu a výsledcích vzdělávání ve škole, vyučovací jazyk
- údaje o tom, zda je dítě, žák nebo student zdravotně postižen, včetně údaje o druhu postižení, nebo zdravotně znevýhodněn; popřípadě údaj o tom, zda je dítě, žák nebo student sociálně znevýhodněn, pokud je škole tento údaj zákonným zástupcem dítěte nebo nezletilého žáka nebo zletilým žákem či studentem poskytnut
- údaje o zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a o zdravotních obtížích, které by mohly mít vliv na průběh vzdělávání
- datum ukončení vzdělávání ve škole; údaje o zkoušce, jíž bylo vzdělávání ve střední nebo vyšší odborné škole ukončeno
- jméno a příjmení zákonného zástupce, místo trvalého pobytu a adresu pro doručování písemností, telefonické spojení.
- Za správnost osobních údajů studentů v EVIDENCI i v katalogu odpovídá třídní profesor, každou změnu provede do tří dnů od data, kdy se o změně dozvěděl, včetně důtky, pochvaly, rozhodnutí ředitelky. Každou změnu je potřeba datovat a podepsat.
- Na čtvrtletní i pololetní poradu připraví zprávu, kterou odevzdá zástupci ředitele – formulář je ve složce Dokumenty_skoly.
- Na konci každého pololetí přidá na konec katalogu a zajistí proti ztrátě kopii přehledu známek jednotlivých žáků a kopii přehledu známek v jednotlivých předmětech. Originál s podpisy předá zástupci ředitele Mgr. Semencovi. V těchto přehledech nesmí být nic přepisováno. Pokud žák vykoná za příslušné pololetí jakékoliv dodatečné zkoušky, přidá do katalogu další dva přehledy (v hlavičce přehledu bude uvedeno: „Po dodatečných, opravných, komisionálních zkouškách dne…“). Nový přehled podle předmětů podepisuje jen ten vyučující, v jehož předmětu se měnila známka.
- Přestane-li být žák z jakéhokoliv důvodu žákem gymnázia (ukončení, přerušení studia apod.), uvědomí o této situaci písemně s datem změny správce dat (zástupce ředitele Mgr. Petra Semence).
- Nevydaná vysvědčení na konci roku předá se seznamem do kanceláře školy
- ZÁVAZNÉ FORMULACE ZÁPISů (KATALOG I EVIDENCE) jsou v programu Bakaláři vyvoláním číselníku nebo rejstříku po stisknutí kombinace tlačítek <CTRL + M>
- Všichni zaměstnanci školy se řídí Vyhláškou č. 263 / 2007 ze dne 4. října 2007, kterou se stanoví pracovní řád pro zaměstnance škol a školských zařízení zřízených MŠMT, krajem, obcí nebo dobrovolným svazkem obcí. Pedagogičtí pracovníci se dále řídí „Vnitřním řádem školy pro pedagogické pracovníky.
Publikováno: 02. 10. 2012. Sdílet na: