Úřední hodiny sekretariátu během letních prázdnin více
MENU více

Tým Dašáku zvítězil ve světovém finále soutěže robotů v USA

Publikováno: 6. 5. 2013
aktualizováno 7. 5. 2013 22:52 – článek nyní obsahuje i exkluzivní video přímo ze světového finále v USA
Pedagog Pavel Kycl píše z Albuqerque (USA) ze světového finále soutěže robotů RoboRAVE:
Právě sedím s Convention Center, kde za chvíli začne hlavní soutěž. Včera probíhala kvalifikace závodů – je tady asi 400 týmů, kromě domácích taky Columbie, Čína, Mexiko, z Evropy jenom my.
Ve světovém finále soutěže RoboRAVE pořádaném v USA zvítězil tým z Gymnázia, Dašická 1083, Pardubice ve složení Martin Jaroš a Martin Schejbal.

Cesta docela proběhla klasicky, v Londýně jsme asi 1,5hod. cestovali pěšky i autobusy po letišti, naopak v Dallasu mělo letadlo trochu zpoždění. Hotel je trochu jako formule, ale velký pokoj, čisto, velmi příjemné.

Dneska ráno byla docela zima, jeli jsme místním „shuttlem“ do místa závodů –  křišťálově jasno a velmi ostré slunce.

Soutěž začala v pátek ráno. Nejprve byl čas na seřízení čidel, ověření funkčnosti programů, celkové nastavení robotů. Odpoledne probíhala kvalifikace na sobotní závod – robot musel najít a sfouknout jednu svíčku.

Náš tým prošel kvalifikací bez zaváhání, ale téměř celý den pracoval na úpravě konstrukce a seřízení čidel – oproti našim vyzkoušeným podmínkám se podstatně změnily podmínky v podkladu (měkký koberec – u nás tvrdá podložka, hodně světla a slunce – u nás méně osvětlené místnosti, jiné rozměry překážek – nutnost doinstalovat čidla na náraz). Musíme přiznat, že programátoři ještě některé drobnosti dokončovali po páteční večeři (cca po 22.hod.).

A v sobotu začal závod. V naší kategorii – hašení svíček – se kvalifikovalo 41 týmů, které na 4 hřištích získávaly body v 3 minutových kolech za počet zhasnutých svíček. Počítaly se nejlepší 3 pokusy. Začátek byl z naší strany pomalejší – chvilku trvalo, než jsme zhasli 2 svíčky, potom jsme dlouho drželi skóre 2-1-1. Teprve v polovině závodu jsme poskočili výš s úspěšnými 3 pokusy 3-2-2. Ale to by asi na finále nestačilo. Poslední půlhodinka přinesla zlom – výborný výsledek 4-3-3 nás posunul do finálového boje mezi nejlepších 8 týmů.

Toto video je ze začátku soutěže, kdy se ještě tolik nedařilo, teprve s koncem základních bojů jsme začali zhášet 3 svíčky a jednou 4. Ovšem to už jsme byli celkem středem pozornosti, bylo tam hodně diváků, nebyl čas ani možnost v klidu natáčet, prostě nám šlo o postup mezi posledních osm týmů a tak se řešily důležité věci. A taky nervozita byla…

Jak vidíte z ukázky, rozhodčí se pohybovali v prostoru u svíčky vždy tak, že v době zhášení šli přímo ke svíčce, aby zkontrolovali regulérnost. Těžko se zaznamenávala tato situace…. 🙁

 

Po obědě začal finálový souboj. Vždy 4 týmy najednou soutěžily o medaile. A došlo na hřišti k zásadní změně – nechráněnými okny ve střeše haly začalo dost intenzivně svítit sluníčko a tak hodně favoritů neobstálo.

Náš tým se probojoval nejprve do semifinále a pak i do finále.

Ve finále se podařilo zhasnout 2 svíčky, což se soupeři nepodařilo – v soutěži zvítězil tým z České republiky!!!

text a foto Pavel Kycl

více:

 

více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.