Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Dlouholetý učitel na našem gymnáziu, malíř Karel Kafka, vystavuje v Mázhausu

Karel_Kafka_vystava

Malíř Karel Kafka učil na našem gymnáziu výtvarnou výchovu a český jazyk. V galérii Mázhaus na Pernštýnském náměstí se připravuje výstava jeho obrazů.


Malíř Karel Kafka vystavuje v březnu v Mázhausu 

Výstavní prostor Mázhaus zve na další výtvarnou výstavu. V březnu zde své obrazy představí pardubický malíř Karel Kafka. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v pondělí 3. března v 17 hodin, potrvá do 31. 3. 2014. 

Malíře Karla Kafku není nutno v Pardubicích dlouze představovat, své obrazy ve „svém“ městě již mnohokrát vystavoval, setkat jste se s ním mohli zejména v Galerii Gong. Kafka je členem Unie výtvarných umělců, jeho tvorba již dávno přerostla hranice regionu a díky dlouholeté prezentaci v sousedních zemích (především v Německu) může být označena za mezinárodní.

Autorovy obrazy posledního období vyzařují především pozitivní inspiraci, která se projevuje tlumením základní barevné škály v kontrastu s drobnými, ale o to výraznějšími barevnými akcenty. Objevují se také složitější prvky lineární kompozice. Pokud se budete pozorně dívat, naleznete mezi obrazy tematicky příbuzné dvojice či trojice. Samotné názvy obrazů jsou určeny jen k hrubé orientaci, aby nesvazovaly divákovu fantazii. Celkový efekt Kafkových prací tak otevírá prostor pro hlubší estetický zážitek.

Tvorbu Karla Kafky nelze považovat za konvenční, jeho současné dílo je výsledkem vývoje, který trval desítky let a směřoval od kubistických počátků k informelu. Informel je malířský abstraktní směr, který byl u nás během normalizace označován za projev krize buržoazní společnosti. Ve skutečnosti byl informel v době svého vzniku jednou z mnoha reakcí na vyčerpanost formy závěsného obrazu. Inspirován tímto směrem dospěl malíř Karel Kafka k vlastnímu uměleckému výrazu. Experimentuje v rovině barvy, prokládá své obrazy strategicky umístěnými prvky pestrých barev, které vybízejí divákovu fantazii k tvůrčí spoluúčasti…

Přijďte hledat hlubší význam obrazů Karla Kafky do pardubického Mázhausu, výstavu můžete navštívit od 4. do 31. 3. 2014.

Výstavní prostor Mázhaus, Pernštýnské nám. 3, Pardubice, www.mazhaus.eu, mazhaus@kcpardubice.cz

Bc. Petra Klasovitá
tiskové oddělení Kulturního centra Pardubice

související:

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.