Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Síla lidskosti aneb střípky hrdinství sira Nicholase Wintona na Univerzitě Pardubice

Patnáctého března přesně před pětasedmdesáti lety začala v Čechách a na Moravě nacistická  okupace. Kromě toho se ale píše také sedmdesát pět let od doby, kdy jeden Angličan s velkým srdcem a neuvěřitelnou odvahou zachránil z chřadnoucího Československa 669 převážně židovských dětí. S jedním z nich, který vděčí za svůj život právě Nicholasi Wintonovi, se dnes studenti z celých Pardubic i zahraničí měli možnost setkat v univerzitní aule.

Program začal v přeplněné aule zhruba o půl jedenácté dopoledne promítáním filmu režiséra Mateje Mináče Síla lidskosti, který sleduje průběh transportu zachráněných dětí z Prahy do Anglie, je prokládán rozhovory s Wintonovými „dětmi“ a Wintonem samotným. Jedná se o velice silný snímek, který interpretuje životní osudy dětí, jež musely opustit své rodiny a vydat se na cestu do neznáma tak realisticky, že má divák pocit, jako by stál na pražském nástupišti na jaře roku 1939 s nimi.

Tyto emoce ještě prohloubila paní Milena Grenfell-Baines, dnes skoro pětaosmdesátiletá žena, jedna ze zachráněných dětí, která přijela do Pardubic, aby se podělila o svůj příběh. Víc než dojemnou zpověď ale její povídání připomínalo sérii duchaplných „provázků“ (odboček), jak by prý řekli Angličané.

Hned v úvodu své přednášky se dočkala bouřlivého potlesku všech přítomných, když se na své posluchače nevinně zadívala a řekla: „Víte, žiji v Anglii už pětasedmdesát let. Tak mi prosím odpusťte, že mi občas vypadne nějaké české slovo.“ Přitom její čeština byla bezvadná.

Paní Milena vyprávěla o vzpomínkách na transport do Anglie, o tom, jak se loučila s rodiči a vítala s novými adoptivními, o anglickém čaji s mlékem, který nejprve považovala za nepoživatelný, a proto ho místo pití raději vylévala, o slibu, které si s kamarádkou ve vlaku do Anglie daly a který zněl: „Nebudeme brečet.“

Velká část přednášky připadla vyprávění o Wintonově vlaku, speciálním historickém vlaku, který při příležitosti připomínky 70. výročí činu sira Nicholase Wintona vyjel z pražského hlavního nádraží a vezl 22 ze zachráněných dětí do Londýna, kde na ně čekal samotný Winton, nenapravitelný optimista a muž šlechetných vlastností, který letos oslaví úctyhodné 105. narozeniny.

V posledních minutách, které byly přednášce vyhrazeny, přišly na řadu dotazy, na něž paní Milena s vstřícností a ochotou odpovídala. Poslední otázku pronesla jedna zahraniční studentka, kterou zajímalo, jestli se paní Milena cítí být víc Češkou nebo Angličankou.

Odpověď zněla: „Cítím se být Češkou svou duší, a Angličankou kulinářským umem.“

 

Anna Musilová

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.