Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Na pardubickém gymnáziu v Dašické ulici hořelo

V úterý 20. října 2015 brzy po zahájení vyučování však došlo k mimořádné události. Vše nasvědčovalo tomu, že v nejvyšším podlaží budovy vypukl požár. Kouř se valil z oken, kde je (či snad byla?) chemická laboratoř!

foto FB: Eliška Svobodová, Nicole Schejbalová a Radek Hlaváček

Časem se ukázalo, že největší požár vypukl následně až na Facebooku, Instagramu a Snapchatu :). Řada studentů si tak vyzkoušela online občanskou žurnalistiku prostřednictvím sociálních sítí.

Jak to tedy bylo doopravdy?

Vlivem technické závady na výpočetní technice v chemické laboratoři Gymnázia Dašická Pardubice došlo v úterý 20. října 2015 ráno k požáru. Ve skladu chemikálií jsou zásoby amoniaku, kyseliny sírové, dusičné i chlorovodíkové, toulenu, xylenu a dalších rozpouštědel!

V důsledku rychlého šíření požáru a vývinu kouře byla zcela odříznuta úniková cesta pro dvě osoby, které se nacházely v prostoru chemické laboratoře v 5. nadzemním podlaží. Ředitel školy po zjištění vzniku požáru rozhlasem vyhlásil evakuaci školy a zavolal na tísňovou linku. Školu postupně opustili žáci s pedagogickým dozorem, který hned kontroloval počty žáků dle třídní knihy. Ihned po příjezdu hasičů k hořící škole, ředitel oznámil veliteli zásahu, že uvnitř uvízly dvě osoby, kterým kouř odřízl cestu.

Tak se dnes ráno rozvinul scénář taktického cvičení profesionálních hasičů.

Hasiči si vybrali pro své cvičení Gymnázium na Dašické ulici v Pardubicích. Hasiči zachránili dvě osoby pomocí automobilového žebříku a prověřili, jak probíhala evakuace žáků po určených únikových cestách.

video: Josef Rak

O evakuaci věděli v době cvičení pouze určení zaměstnanci. Evakuace probíhala tedy jako při reálné situaci a bylo tak možné odhalit možné problémy, které mohou při evakuaci nastat. Cílem bylo najít slabá místa evakuačního plánu gymnázia. Hasiči se také seznámili s objektem, prověřili si znalosti při evakuaci osob pomocí výškové techniky, prohloubili si schopnosti zdolávat požáry ve vícepodlažních a výškových budovách.

S využitím informací HZS Pardubický kraj a tiskové zprávy Venduly Horákové sestavil Milan Volejník

 

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.