Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří

Ať se nám to líbí nebo ne, český národ je vyhlášeným národem pivařů. Proto by každý český chemik měl znát tradiční postup výroby tohoto zlatavého moku.

V rámci laboratorních cvičení z chemie se žáci 7. A a 7. B v závěru školního roku zúčastnili exkurze do Pardubického pivovaru a. s. V úvodu exkurze se žáci seznámili s jednotlivými částmi pivovaru a technologií výroby sladu.  Následovala stručná historie od samotného vzniku pivovaru v roce 1871 až po současnost. Nechybělo ani představení hlavních pivních stylů českého pivovarnictví s vlivem nových trendů ve vaření piva, jako jsou druhy piv typu –  IPA, ALE, STOUT, KYSELÁČ aj.

Exkurze pokračovala do nejdůležitějších částí pivovaru. Na varně se žáci seznámili s horkou fází technologie výroby piva. Žáci zde také měli možnost porovnat chuťové parametry různých druhů sladů a chmele. Sládek jim dal také ochutnat sladinu, která je prvním meziproduktem při výrobě piva. V rámci studené fáze výroby piva žáky nejvíce zaujaly dnes již vyřazené spilky na samotný kvasný proces a třeskutě nízké teploty ležáckého sklepa s tanky plnými piva.

Třešničkou na dortu byla ochutnávka piva z ležáckého sklepa, které má zcela specifickou říznou chuť.

Pro letošní školní rok se kabinet chemie s Vámi loučí pozdravem „Dej Bůh štěstí“. Jedná se totiž o starý pivovarský pozdrav, kterým si pivovarští přáli, aby se várka podařila.

David Bogdanovič, kabinet chemie 

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.