Úřední hodiny sekretariátu během letních prázdnin více
MENU více

Kurz částicové fyziky z CERNu

Publikováno: 22. 2. 2024

Ve čtvrtek 15. února 2024 se uskutečnil mezinárodní kurz Hands on Particle Physics International Masterclasses pořádané Evropskou organizací pro jaderný výzkum CERN, do kterého se zapojila i naše škola. Přes 25 fyzikou nadchnutých studentů z vyššího gymnázia strávilo celý den s odborníky z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, kteří jim představili princip urychlovače částic a jeho význam pro fyziku, kupříkladu p ro vytváření všeobecného fyzikálního modelu fungování vesmíru. Následně byla studentům poskytnuta reálná data z detektoru ATLAS urychlovače LHC, která měli za úkol analyzovat – rozpoznat vyzářené fotony, elektrony či miony a následně pomocí počítačového programu dopočítat částice, které v urychlovači srážkou vznikly. Výsledná data byla integrována a agregována s daty z ostatních “pracovišť“, kde Masterclasses ve stejný den probíhaly: University of Geneva ve Švýcarsku, University of Zilina na Slovensku a Università del Salento v Itálii.

Úsilí bylo završeno telekonferencí přímo s fyziky z CERNu, kteří moderovali diskusi studentů hodnotících získaná data a odpovídali na dotazy ohledně své práce. Studenti si tak z tohoto odborného rychlokurzu krom schopnosti s jistotou rozpoznat Higgsův boson jistě odnášejí i myšlenky na zajímavou kariéru v experimentálním částicovém výzkumu.

Velice děkujeme učitelům fyziky za dobré vztahy s Matematicko-fyzikální fakultou UK, díky které se tento kurz může na naší škole již po třetí odehrávat.

David Theodor Nimrichtr

foto: Michaela Nechvílová, David Theodor Nimrichtr

 

Kategorie:

Ze života školy
více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.