Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Výběrová exkurze pro geologické nadšence a biology do lokality Barrandien

Barrandien je oblast na jih od Prahy. V této lokalitě se nachází velké několik geologicky významných lokalit období prvohor. Nejvýznamnější součástí je Český kras, mezi další významné lokality patří např. naleziště trilobitů u Skryjí na Rakovnicku. V rámci projektu financovaného z prostředků EU Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji se skupina žáků zúčastnila exkurze do míst, kde se potkali se staršími prvohorami.

Ve dnech  23. 4.  –  25. 4. 2014 se studenti druhých ročníků vyššího gymnázia zúčastnili zeměpisně – biologické exkurze do světově geologicky a paleontologicky významné lokality Barrandienu, jak je nazývána oblast mezi Prahou a Plzní.

Barrandien je z hlediska paleontologického známý především velkým množstvím fosilních organismů, které obývaly dno mělkého zálivu v dobách od kambria do středního devonu, tedy v období asi před 530 až 325 miliony let.

Již první den nás čekal nabitý program, který jsme zahájili kde v Praze, pod Barrandovou skálou. Pan RNDr. Daniel Smutek a Mgr. Jan Doucek z Vodních zdrojů Chrudim, kteří nás celé tři dny provázeli, nám poskytli spoustu informací nejen o životě a díle Joachima Barranda, ale zaujali nás i odborným vyprávěním a hlavně ukázkou lokalit s výskytem graptolitů, břidlic, krasových tvarů, stromatolitů a v neposlední řadě trilobitů, což bylo zcela jistě největší lákadlo a takzvaná třešnička na dortu našeho třídenního putování v čase. Během exkurze jsme dále navštívili lokality Sv. Jan pod Skalou, Kokšín, Ejpovické jezero, Solvayovy lomy, Skyje, Felbabka, Homolák, Kosov a Klonk u Suchomast, který byl v roce 1972 vyhlášen mezinárodním stratotypem přechodu silur/devon.

Zcela zničeni po celodenní práci s geologickými kladívky jsme se vraceli načerpat energii do dalších dnů na příjemný ranč Málkov nedaleko Králova Dvora, kde jsme měli zajištěno ubytování. Zajímavě strávené tři dny v přírodě umocnilo i pěkné počasí, které nás celou dobu provázelo.

Nyní účastníci exkurze zpracovávají získané podklady. Výsledky jejich práce zde naleznete v druhé polovině května.

text a foto: Radka Vašíčková

související

Akce se konala v rámci Projektu registrační číslo CZ.1.07/1.1.00/44.0012 „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Projekt OP VK s názvem Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/44.0012

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.