Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Jiří Etrych na Intel International Science and Engineering Fair v Los Angeles

Ve dnech 11. – 16. 5. 2014 probíhala v Los Angeles prestižní přehlídka studentských vědeckých prací Intel International Science and Engineering Fair (zkráceně Intel ISEF). Kromě šesti studentů reprezentujících zde Českou republiku (3 za SOČ, 3 za Amavet) se na tuto akci přijela do USA podívat i jednadvacetičlenná skupina studentů a pedagogů vybraných v rámci projektu 100 vědců do středních škol Akademie věd ČR, jejímž členem měl jsem to štěstí být i já.

Pod vedením právě se z Kolumbie navrátivšího Romana Nerudy z Ústavu informatiky AV ČR se naše výprava 12. 5. 2014 časně zrána odebrala do Paříže, odkud jsme následně přeletěli do slunné Kalifornie. Přivítala nás zde pro Čechy nezvyklá vedra, nicméně s pomocí všudypřítomné klimatizace jsme se rychle adaptovali.

V následujícím týdnu jsme se věnovali čilé turistice a kromě cíle naší cesty – souteže ISEF – jsme navštívili i California Science Center a zde vystavený raketoplán Endeavour, Pacific Aquarium na Long Beach, Hollywood a Universal Studios, Griffith Observatory, Museum of Contemporary Art, Santa Monica Beach a jiná kouzelná místa losangeleské aglomerace.

Při návštěvě Intel ISEF jsme se mohli seznámit s více než tisícem projektů a vědeckých prací z rozličných oborů (od terénní biologie po matematiku) studentů z celého světa. ISEF je obecně velkolepá, gigantická a působivá událost, kde jen na odměny pro vítěze padne přibližně 5 milionů dolarů.

Nikdo se nerozhodl emigrovat, a tak jsme se s mezipřistáními v Atlantě a Paříži šťastně navrátili 18. 5. 2014 do České republiky.

Jak již bylo zmíněno, cesta byla součástí projektu Akademie věd 100 vědců do středních škol, který se snaží přiblížit studentům i učitelům vědeckou práci. V rámci něho byly ve všech krajích republiky uspořádány série přednášek známých vědců – tzv. intenzivní školy – na rozličná témata, jejichž účastnící se pak mohli ucházet o účast na cestě do LA.

Pozorný čtenář přijme jistě s podivem, že se zpráva o této cestě objevuje na školním webu s nemalým zpožděním. Lze to připsat na vrub jednak mé totální neschopnosti plynoucí z časových posunů, jednak lenosti. Je však záhodno (bez ohledu na uplynulý čas) poděkovat organizátorům Romanu Nerudovi a Lence Semerákové z Akademie věd a zvláště pak PaedDr. Ivaně Eliášové, díky které jsem se mohl do projektu 100 vědců zapojit.

Jiří Etrych 6.B

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.