Soutěž probíhala v aule Fakulty ekonomické ZUČ v Chebu, kde se sešlo 75 tříčlenných týmů z České a Slovenské republiky. Otázky do čtyř kol klání vypracovali elitní historikové – Prof. PhDr. Jan Rychlík, Dr.Sc., Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, Ph.D., Prof. Milan Hlavačka, CSc. Posledně uvedený profesor Hlavačka v průběhu soutěže vyhlásil, že podle jeho názoru bude velmi obtížné získat celkově 150 bodů. Loňský vítězný tým potřeboval na prvenství 171 bodů.
Soutěž byla velmi dobře organizačně zajištěná, jednotlivé části probíhaly v rychlém sledu, dokonce za účasti českého ministra školství pana Marcela Chládka. Pan profesor Hlavačka byl nakonec nucen konstatovat, že se svým odhadem mýlil. Vítězný tým brněnského gymnázia získal neuvěřitelných 189 bodů!
Tým Gymnázia Dašická dosáhl vynikajícího výsledku 173 bodů, což v celkovém pořadí znamenalo nejprve vyhlášené 3. místo, po protestu týmu na 4. místě se konečné pořadí vyměnilo.
Znalosti našich studentů jsou obdivuhodné, Vítkovi Pěčkovi, Nikole Voráčové i Janě Hofmanové patří velká gratulace za vynikající reprezentaci našeho gymnázia i Pardubického kraje.
Alena Vomlelová
související: O soutěži psala i MFDnes v článku Třásly se nám ruce, komentovali finále soutěže její účastníci