Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Za uměním výtvarným, ale i hudebním do NG

V úterý 26. 5. 2015 jsme se rozjeli se třídou 6. B do Národní galerie.  V 10 hodin jsme dorazili na místo určení, tedy do Veletržního paláce. Zde jsme byli rozděleni na dvě skupiny: třídu 6. B si odvedla lektorka na animační program „Obraz a hudba na počátku 20. století“. Nás přivítala velice sympatická paní, která se na příští tři hodiny stala naší průvodkyní programem „Permanentní revoluce“.

Hned úvodní činnost nás příjemně překvapila. Jednalo se o spojování našich oblíbených hudebních skupin, interpretů a stylů s barvami a symboly. Poté jsme utvořili dvojice, navzájem si zavázali oči a za zvuku skladby Píseň visutých zahrad jsme přenášeli své pocity z hudby na velkoformátový papír. Byla to jedinečná příležitost „odhodit zábrany“ a spontánně kresbou uhlem realizovat své prožitky. Po této aktivitě z nás spadla poslední nedůvěra i nervozita.

Nato jsme vyrazili do expozice galerie.  Postupně jsme se usadili ke čtyřem obrazům vytvořeným v uměleckých stylech 1. poloviny 20. století. Jednalo se o tyto obrazy: Dítě u lesa – Emil Filla, Salome – E. Filla, Kleopatra – Jan Zrzavý a Eudia – František Kupka. Před samotným výkladem jsme si u každého obrazu poslechli skladbu odpovídající duchu a tématu obrazu. O obrazech jsme mohli volně diskutovat a sdělovat své myšlenky a dojmy. Tedy žádné: Buďte potichu a dívejte se. Samotné pojetí výstavy – spojení hudby a výtvarného umění – se nám moc líbilo. Nakonec jsme ještě po vyslechnutí skladby Šest malých klavírních skladeb vytvořili koláže, které podle nás skladbu vyjadřovaly. Zhruba tříhodinový program skončil a my odcházeli plni pozitivních dojmů.

Z. Sobolová a M. Odstrčilová, 2. F

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.