Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Projektový týden třídy 4. B – prohlídka labské elektrárny Hučák

Dne 9. 5. 2016 se v rámci projektového týdne vydala naše třída 4. B na exkurzi do vodní elektrárny Hučák v Hradci Králové.

Po příjezdu do Hradce Králové jsme se v doprovodu paní učitelky Hrdinkové a pana učitele Volejníka vydali pěšky přes město k elektrárně.

Hučák je chráněnou kulturní památkou, zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky, a spolu s mostními objekty tvoří významnou součást městské památkové zóny. Budova byla vystavěna v letech 1909 – 1911 na povodí o velikosti 2 122,27 km2.

V současné době je vlastníkem elektrárny Východočeská energetika, a. s.. Přední část budovy slouží jako sídlo oblastního ředitelství Hradec Králové, služeben Hradec Králové – město a venkov a elektroměrové služby.

V konferenční místnosti labské elektrárny jsme nejprve zhlédli asi desetiminutový film o obnovitelných zdrojích. Pak následovala prohlídka budovy a expozice obnovitelných zdrojů. Ocenili jsme i možnost prohlédnout si vzácné historické stroje a modely, například historický větrný mlýn, větrné čerpadlo nebo historické turbíny Francisovu a Peltonovu.

Program dále pokračoval venku před budovou na břehu Labe, kde nám průvodkyně sdělila informace o historii vodní elektrárny a o funkcích generátorů. V závěru jsme měli možnost navštívit i provoz dodnes funkční malé vodní elektrárny a vidět obří generátory v chodu.

Na konci nesmělo samozřejmě chybět třídní foto. Pak následovala už jen cesta domů. Věřím, že se všem exkurze líbila a podnítila náš zájem o obnovitelné zdroje.

Petr Foniok, 4. B

 

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.