Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

International Masterclasses

Mezinárodní akci Masterclasses pořádá Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN. Hlavní myšlenkou Masterclasses je umožnit středoškolákům vyzkoušet si práci částicového fyzika, a to praktickou ukázkou. Studenti si sami zkusí analyzovat data nabraná detektorem ATLAS na urychlovači LHC v CERN – například studovat strukturu protonu na rozpadu bosonu W jako v našem případě.

Ve čtvrtek 28. března 2019 se tato akce konala na našem gymnáziu pod vedením Stanislava Valenty (náš absolvent a také absolvent MFF UK) a jeho dvou kolegyň Michaely Mlynárikové a Kateřiny Jarkovské. Z naší školy se zúčastnilo 20 studentů, kteří se věnují fyzice a fyzikálním soutěžím.

Po přednáškách o CERN, kvantové fyzice a standardním modelu analyzovali studenti na 16 počítačích rozpady elementárních částic.

Na závěr akce byla hodinová videokonference s CERN a dalšími zúčastněnými školami – Durhamskou univerzitou (Anglie) a Univerzitou Würzburg (Německo), kde středoškoláci pracovali na stejné úloze. O tom, že studenti pracovali dobře, svědčí, že jsme ověřili složení protonu tak, jak jej popisuje standardní model.

Vladimír Vícha

Reportáž o vydařené akci přinesl také Český rozhlas Pardubice:

 

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.