Maturitní zkoušky více
MENU více

Deník z Francie aneb před dvěma týdny v Challans – U OCEÁNU (den 3.)

Publikováno: 22. 4. 2013

Den pro nás nezačal příliš dobře. Už od rána bylo zataženo, pršelo a nevypadalo to, že by se počasí mělo v nejbližších hodinách změnit.

Rodina mě dovezla ke škole, kde jsme se všichni sešli a autobusem odjeli směrem k oceánu. Místní rybář nás tam provedl svým obchodem s rybářskými potřebami, ukázal nám, jak se staví lodě a povyprávěl tak obecně o tom, jak to chodí na moři. Dále jsme měli možnost se jít velice zblízka podívat na větrnou elektrárnu, což by se nám normálně asi nepovedlo.

Počasí se mezitím ještě více zhoršilo :(. Začalo foukat a pršet, proto jsme všichni uvítali, že jsme se na chvíli mohli schovat v budově, kde se nacházeli sádky ústřic.

Další částí našeho programu, byla degustace právě již zmiňovaných ústřic. Moc mi to nechutnalo. Následně jsme si sami měli zkusit z mořského dna ( jelikož byl zrovna odliv) vylovit mušle a jiné mořské živočichy. Počasí nám to ale příliš neumožnilo, doslova spíše znemožnilo. Byli jsme tedy velice rádi, když jsme se konečně dostali celí promočení do autobusu a vydali se po silnici, která je naprostou raritou, protože vede po mořském dně a je přístupná jen asi 2 hodiny denně- pouze za odlivu, směrem na ostrov. Tam jsme měli naplánovaný picnic, který se díky počasí musel změnit na „inside picnic“ v gymnastickém sále místní školy. I tak jsme si to ale velice užili.
Následoval přejezd zpět na pevninu, tentokrát už po mostě. Mezitím se počasí malinko umoudřilo. Přestože stále velice foukalo, přestalo pršet a sem tam dokonce vykouklo sluníčko. Měli jsme tedy téměř ideální podmínky pro další program- získávání soli z mořské vody. Bylo to velice zajímavé a pán, který se tímto zabývá nám vše detailně vysvětlil.
Pak již nezbývalo nic jiného, než se vrátit zpět do Challans. Měli jsme však velký časový náskok oproti plánovanému programu, proto jsme ještě cca hodinu čekali v místní škole. Následně si nás rodiny odvezli domů.
Večer jsme si užily s korespondentkou (Laurou Huchet) dost zábavy při hraní francouzské hry JUNGLE SPEED a skákání na trampolíně. K večeří jsme potom měli kuřecí maso s těstovinami. Byla jsem z celého dne velice unavená a tak jsem si krátce po večeři šla lehnout a téměř hned jsem usnula.
Petra Kmoníčková

Hned co jsme přijeli do školy vyrazili jsme do Beauvoir sur mer, což je městečko na břehu Atlantiku. Ujal se nás tam pán, který nám ukázal obchod s různými rybářskými pomůckami. Dále nám ukázal i stavbu lodi. Měli jsme jet nejdříve na sádky ústřic, ale kvůli počasí a přílivu a odlivu jsme šli nejdříve ochutnat ústřice. Chuť byla dost zvláštní. Po ochutnávce jsme se konečně vydali na sádky ústřic.

Po cestě jsme se stavili u větrné elektrárny a něco málo jsme si o ní řekli. Další část naší prohlídky byly sádky na ústřice. Bylo to velmi zajímavé, protože jsem před tím nikdy nic takového neviděl.

Najednou ale začalo strašlivě pršet a foukat vítr a to zrovna v tu chvíli kdy jsme měli jet na silnici le Gois, kde jsme měli „rybařit“ (tzn. hrabat mušle z bláta). Rybařili jsme asi dvacet minut a šli jsme znovu do autobusu, protože to počasí nešlo vydržet. Za těch dvacet minut se podařilo dvěma holkám i v bahně vyválet.

Autobusem jsme potom samotnou silnici le Gois, která je vidět jen za odlivu, přejeli. Podle programu měl následovat piknik, ale nešlo to kvůli počasí. Francouzští učitelé však domluvili „vnitřní piknik“ v tělocvičně jedné školy. Dále už jsme pokračovali na ostrov Noirmoutier, kde probíhá odsolování mořské vody. Daly se tam nakoupit i dobré suvenýry.

Poté už jsme se vrátili do školy, kde jsme museli hodinu čekat a až poté jsme se vrátili do rodin. Tentokrát jsem jel k taťkovi mého korespondenta. Byla u něj výborná večeře a spousta legrace. Na spaní jsem se vrátil k Timothéeově matce a těšil jsem se na další den.

Jan Matějka

přecházející díl vyprávění…

následující díl vyprávění…

další foto…

více

  • Kontakt více
    • Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
    • 530 03 Pardubice, Česká republika.
    • telefon: 466 650 715
    • e-mail: info@gypce.cz
více
zavrit

Hledat na webu

Archiv příspěvků

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.