V rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji navštívili naši studenti hvězdárnu v Ondřejově, která patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.
Více informací napsaly Tereza Popelová a Sára Voldánová:
Ve čtvrtek ráno jsme se společně s jinou třídou z naší školy vydali do Hvězdárny v Ondřejově. Kolem desáté hodiny jsme dorazili na místo, do krásného, rozlehlého areálu hvězdárny. Na počátku exkurze byl historický výklad v muzeu, k vidění byly staré přístroje na měření a pozorování noční oblohy. Zajímavé byly, v té době, nejmodernější počítače, do kterých by se nevešla ani jedna fotka dnešní velikosti.
Následovala návštěva dvou malých kopulí, z nichž v jedné byl již nefunkční dalekohled. Byl nám zjednodušeně vysvětlen mechanizmus těchto dalekohledů a otáčivý systém kopulí, dostali jsme jednoduchý výklad o vesmíru, hlavně Slunci a četli se Nerudovy básně, které putovaly do Kosmu ještě před Krtečkem.
Po projití celého areálu následoval již poslední bod programu a to byl obří dalekohled (průměr zrcadla 2m) vyrobený v Německu. Tento přístroj je se svými 33 tunami největší v České republice. Bylo nám řečeno, že pokud chceme vidět přímo práci vědců s dalekohledem je kopule otevřená na Noc vědců.
Cestou do Pardubic jsme se stavili na slíbený oběd a všichni byli spokojení. Byla to vskutku zajímavá exkurze a snad každý z nás si z ní něco odnesl.
—————
Akce se konala v rámci Projektu registrační číslo CZ.1.07/1.1.00/44.0012 „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
Projekt OP VK s názvem Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/44.0012