Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Kvarty na hvězdárně Ondřejov

V rámci projektu Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji  navštívili naši studenti  hvězdárnu v Ondřejově, která patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.

Více informací napsaly Tereza Popelová a Sára Voldánová: 

Ve čtvrtek ráno jsme se společně s jinou třídou z naší školy vydali do Hvězdárny v Ondřejově. Kolem desáté hodiny jsme dorazili na místo, do krásného, rozlehlého areálu hvězdárny. Na počátku exkurze byl historický výklad v muzeu, k vidění byly staré přístroje na měření a pozorování noční oblohy. Zajímavé byly, v té době, nejmodernější počítače, do kterých by se nevešla ani jedna fotka dnešní velikosti.

Následovala návštěva dvou malých kopulí, z nichž v jedné byl již nefunkční dalekohled. Byl nám zjednodušeně vysvětlen mechanizmus těchto dalekohledů a otáčivý systém kopulí, dostali jsme jednoduchý výklad o vesmíru, hlavně Slunci a četli se Nerudovy básně, které putovaly do Kosmu ještě před Krtečkem.

Po projití celého areálu následoval již poslední bod programu a to byl obří dalekohled (průměr zrcadla 2m) vyrobený v Německu. Tento přístroj je se svými 33 tunami největší v České republice. Bylo nám řečeno, že pokud chceme vidět přímo práci vědců s dalekohledem je kopule otevřená na Noc vědců.

Cestou do Pardubic jsme se stavili na slíbený oběd a všichni byli spokojení. Byla to vskutku zajímavá exkurze a snad každý z nás si z ní něco odnesl.

—————

Akce se konala v rámci Projektu registrační číslo CZ.1.07/1.1.00/44.0012 „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji“ financovaného z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Projekt OP VK s názvem Podpora přírodovědného a technického vzdělávání v Pardubickém kraji reg. č.: CZ.1.07/1.1.00/44.0012

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.