Ocenění je určeno perspektivním vědcům Akademie věd České republiky, kteří dosahují špičkových vědeckých výsledků a jsou nositeli vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Tuto cenu převzal z rukou předsedy prof. Jiřího Drahoše v pondělí 30. května 2016 náš absolvent Ing. Hanuš Seiner, Ph.D., který maturoval v roce 1999.
V letech studia 1997 – 1999 pracoval společně s Miroslavem Poštou na středoškolské odborné činnosti z oboru fyzika. Experimentovali s vysokoteplotním supravodičem chlazeným kapalným dusíkem a se svojí prací Setrvačník na supravodivém ložisku zvítězili v celostátním kole SOČ. Současně byli oceněni v národním finále soutěže AMAVET a byli vybráni k reprezentaci na mezinárodní přehlídce v Pueble (Mexiko). Získali také cenu nadace Jaroslava Heyrovského.
Hanuš pokračoval ve studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, obor Fyzikální inženýrství, zaměření Stavba a vlastnosti materiálů, přičemž už během základního studia začal pracovat na Ústavu termomechaniky AV ČR v Laboratoři ultrazvukových metod, kde působí dodnes. V současnosti je zástupcem vedoucího a docentem v oboru Aplikovaná fyzika na FJFI ČVUT, kde přednáší a vede studentské práce.
Zabývá se především mechanikou mikrostruktur, experimentální charakterizací těchto mikrostruktur pomocí ultrazvukových metod a teoretickými modely jejich formování a pohybu. Podílel se např. na vývoji materiálů s tvarovou pamětí, jejichž vlastnosti umožnil demonstrovat také ve výuce fyziky na gymnáziu.
Hanuš publikuje v prestižních světových časopisech a přednáší na světových konferencích.
Chceme tímto vyslovit úctu k Hanušově vědecké práci co nejsrdečněji poblahopřát k významnému ocenění. Finanční částku 300 000 Kč jistě využije k dalšímu rozvoji. Přejeme hodně zdraví a spokojenosti ve vědeckém i osobním životě.
Vladimír Vícha