Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Hanuš Seiner obdržel Prémii Otto Wichterleho 2016

Ocenění je určeno perspektivním vědcům Akademie věd České republiky, kteří dosahují špičkových vědeckých výsledků a jsou nositeli vědeckých hodností (CSc., Dr., Ph.D., DrSc.) a kteří v kalendářním roce podání návrhu nepřekročili věk 35 let. Tuto cenu převzal z rukou předsedy prof. Jiřího Drahoše v pondělí 30. května 2016 náš absolvent Ing. Hanuš Seiner, Ph.D., který maturoval v roce 1999.

2909_0_160531-wichterle42_kopie

V letech studia 1997 – 1999 pracoval společně s Miroslavem Poštou na středoškolské odborné činnosti z oboru fyzika. Experimentovali s vysokoteplotním supravodičem chlazeným kapalným dusíkem a se svojí prací Setrvačník na supravodivém ložisku zvítězili v celostátním kole SOČ. Současně byli oceněni v národním finále soutěže AMAVET a byli vybráni k reprezentaci na mezinárodní přehlídce v Pueble (Mexiko). Získali také cenu nadace Jaroslava Heyrovského.

Hanuš pokračoval ve studiu na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, obor Fyzikální inženýrství, zaměření Stavba a vlastnosti materiálů, přičemž už během základního studia začal pracovat na Ústavu termomechaniky AV ČR v Laboratoři ultrazvukových metod, kde působí dodnes. V současnosti je zástupcem vedoucího a docentem v oboru Aplikovaná fyzika na FJFI ČVUT, kde přednáší a vede studentské práce.

Zabývá se především mechanikou mikrostruktur, experimentální charakterizací těchto mikrostruktur pomocí ultrazvukových metod a teoretickými modely jejich formování a pohybu. Podílel se např. na vývoji materiálů s tvarovou pamětí, jejichž vlastnosti umožnil demonstrovat také ve výuce fyziky na gymnáziu.

Hanuš publikuje v prestižních světových časopisech a přednáší na světových konferencích.

Chceme tímto vyslovit úctu k Hanušově vědecké práci co nejsrdečněji poblahopřát k významnému ocenění. Finanční částku 300 000 Kč jistě využije k dalšímu rozvoji. Přejeme hodně zdraví a spokojenosti ve vědeckém i osobním životě.
Vladimír Vícha

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.