Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083
Zřizovatelem školy je
Pardubický kraj
facebook
facebook
instagram
facebook
facebook
facebook
vice
domu
menu
hledani
// Google Analytics vlozil MV // end of Google Analytics vlozil MV

Zlatá medaile z Athén

Letošní European Union Science Olympiad, týmová vědecká soutěž studentů do 16 let (bráno k 1. 1. 2014) z Evropské unie, se konala v řeckých Athénách od 30. 3. do 6. 4. 2014. K soutěžnímu klání se zde sjelo 150 studentů z 25 zemí (tedy 50 trojčlenných týmů), aby řešili převážně experimentální úlohy z trojice přírodních věd – chemie, biologie a fyziky.

Témata zmíněných úloh byla vybrána s ohledem na pořadatelskou zemi – olivy a mořská voda. V první úloze se proto v chemické části jodometricky stanovovalo peroxidové číslo (“míra žluklosti”) olivového oleje, fyzik u něj určoval viskozitu a biologové se zaobírali transpirací větvičky olivovníku v závislosti na podmínkách; v druhé části pak chemik čistil chlorid sodný rekristalizací, ve fyzice se zjišťovala koncentrace solí podle vodivosti roztoku a v biologii růstové křivky řas na základě spektrofotometrického měření.

Tým A České republiky byl kromě mě, chemika a veterána z loňského EUSA v Lucemburku, složen ze skvělé bioložky Hanky Petržílkové z Gymnázia Ústí nad Orlicí a stejně skvělého fyzika Honzy Petra z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Pod vedením neméně skvělých mentorů a překladatelů úloh Ing. Jany Ševcové (NIDV), dr. Lenky Libusové (PřF UK), dr. Honzy Kříže (UHK) a prof. Karla Ventury (UPce) se nám podařilo obsadit 3. místo v absolutním pořadí a hlavně tak pro Českou republiku získat zlatou medaili (na mezinarodních vědeckých olympiádách je běžný systém, že se zlatých, stříbrných i bronzových medailí uděluje několik podle stanovených pásem v absolutním pořadí). Absolutní vítězství si připsal tým Maďarska, druzí byli Rumuni. Druhý český tým předvedl také skvělý výkon, který mu stačil na medaili stříbrnou, takže ČR v mezinárodní konkurenci rozhodně nezapadla.

Počasí v subtropickém Řecku umožňovalo příjemnou turistiku a kromě Athénských památek jsme navštívili třeba i několik set kilometrů vzdálenou Olympii. Řecko bohatým zajištěním celé akce jako by chtělo dát zbytku Evropy najevo, že ačkoliv má problémy, stále je její platnou součástí. A to se mu jistě povedlo.

EUSO je soutěž výjimečná i svou atmosférou – trochu neformální, ale rozhodně přátelskou – asi mnohem více, než je běžné na mezinárodních předmětových olympiádách.
A tato nálada je zřejmě důkazem toho, že navzdory kulturním bariérám není vůbec těžké najít s lidmi z různých koutů Evropy společnou řeč a cestu k sobě.

Pro diagnózu přestárlosti bylo letošní EUSO mým posledním a nezbývá než tedy popřát, aby se to příští – v rakouském Klagenfurtu vydařilo a Česká republika předvedla i zde co nejlepší výsledek.

Jiří Etrych


původní bezprostřední zpráva poslaná přímo z Athén krátce po vyhlášení výsledků:

EUSO je zkratka pro Vědeckou olympiádu EU. Tato soutěž se liší od jiných vědních olympiád ve třech směrech:

EUSO 2014: Jiří EtrychEUSO 2014: zlatá medaile Jiří Etrych team

  1. účastníci mají 16 let a méně;
  2. jde o soutěž týmů;
  3. jsou testovány dovednosti ve třech oblastech – biologie, chemie a fyziky

Letošní finále se konalo v Řecku. Přišel nám odtamtud milý email:

V krátkosti oznamuji, že náš tým tentokrát obdržel zlatou medaili (3. místo v absolutním pořadí). Více informací viz euso2014.eu. Fotky přikládám. 

Z Athén zdraví

Jiří Etrych, 6. B

Autorský obsah tohoto webu smíte Šířit — kopírovat, distribuovat a sdělovat dílo veřejnosti za těchto podmínek: Uveďte autora — Máte povinnost uvést údaje o autorovi a tomto díle způsobem, který stanovil autor nebo poskytovatel licence (ne však tak, aby vznikl dojem, že podporují vás nebo způsob, jakým dílo užíváte).Neužívejte dílo komerčně — Toto dílo nesmíte využít pro komerční účely. Nezasahujte do díla — Toto dílo nesmíte pozměňovat, doplňovat, využívat celé nebo částečně v jiných dílech. Vždy uveďte prosím odkaz na původní zdroj vaší citace.

Informace o zpracování osobních údajů
Prohlášení o přístupnosti
Informace o přístupnosti

web www.gypce.cz byl založen 25. 3. 2001
© 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019

facelift blueTR (ver.69.0001) 2017
  • Josef Rak (webmaster)
  • Milan Volejník (editor)
Tento web je vytvářen pedagogy i studenty našeho gymnázia.

© Gymnázium, Pardubice, Dašická 1083, 530 03 Pardubice, Česká republika.

Kontakt:
  • telefon: 466 650 715
  • e-mail: info@gypce.cz
  • web: www.gypce.cz

Správa webu: Přihlásit se
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace zde.